Všude se ti válí papírky s to-do listy nebo si nedodělané úkoly přepisuješ z jednoho dne v diáři do druhého pět dní v týdnu? Nebo jsi na klasické diáře už dávno zanevřela, protože je po dvou týdnech přestaneš používat? Neboj, existuje skvělé řešení pro tvoje plánování. Že máš ADHD? V pohodě, Ryder Carroll, autor metody bullet journal, taky.
Credit: Alina Vilchenko
Co je bullet journal?
Bullet journal (zkráceně bujo) je metoda plánování, která ti umožní mít mnohem větší přehled a svobodu nad svým seznamem úkolů. Nevyužíváš při ní klasický předem rozvržený diář, ale tvoříš si ho na míru podle svých potřeb. I když někteří nadšenci (včetně mě) si svůj bujo zdobí malováním a kaligrafií, nebo si do něj lepí samolepky, k metodě bujo nepotřebuješ nic víc než zápisník, který máš zrovna po ruce, a propisku. Skvělý článek o tom, co je bujo a jak ho můžeš používat, mají třeba Yuppi na svém blogu.
Co je ADHD?
ADHD je vývojová porucha neuro soustavy, která se od dětství projevuje poruchami pozornosti, neorganizovaností, impulzivitou a někdy hyperaktivitou. U každého člověka vypadají symptomy trochu jinak. Lidé s ADHD se samozřejmě můžou naučit spoustu technik, jak symptomy ADHD zvládat. Jednou z takových technik může být i bullet journal.
Credit: Tara Winstead
Struktura pro organizovanost…
Důležitou součástí bullet journalu je hned ta první – obsah. Protože si bujo vytváříš postupně a používáš ho tak, jak zrovna potřebuješ, můžeš si v něm vytvořit trochu chaos. Od toho je tu obsah, díky kterému budeš vždycky vědět, na které stránce máš plány na příští měsíc a kde najdeš seznam Lego setů, které si přeješ k narozeninám (protože v bujo můžeš mít fakt cokoliv, od kreseb jednorožců až po seznam oblíbených filmů).
Takže si očísluj stránky (nebo ještě lépe, pořiď si číslovaný deníček) a používej svůj obsah!
Dalším krokem k organizovanosti, která balancuje naše ADHD, je klíč. Jsou to vlastně symboly, které ti hned řeknou, jestli je položka ve tvém seznamu úkolů hotová, nebo ne, jestli má prioritu nebo jestli jde o schůzku s kamarády. Vytvoř si takový klíč, který ti bude vyhovovat, a drž se ho.
…svoboda pro ADHD
Na druhou stranu nemá smysl se zuby nehty držet věcí, které nefungují. To, že denně vidíš na Pinterestu nebo Instagramu nádherně vyvedené trackery nálady, kroků za den, nebo pití vody ještě neznamená, že je potřebuješ taky. Experimentuj, zkoušej nové věci, ale pokud nikam nevedou, vykašli se na ně. Urychlíš si tak sestavování bujo na další týden nebo měsíc a co si budem, s ADHD je to tak, že čím rychleji to bude, tím větší je šance, že to doopravdy uděláme.
Na druhou stranu se nenech omezovat. Pokud tě příprava bullet journalu a jeho zdobení baví a nepředstavuje pro tebe prokrastinaci od ostatních úkolů, směle do toho. Kresli si, zapisuj si zážitky a sbírky oblíbených věcí (jen tě prosím, pro bezpečné uložení všech svých hesel použij raději nástroj k tomu určený, třeba KeePass).
Credit: Feltmagnet.com
A hlavně: používej bujo tak, aby ti usnadňoval život. Protože od toho bujo existuje – je to nástroj, který ti má pomoct být organizovanější, ne tě rozptylovat. Plánování pro plánování samotné nemá význam.
Pero je mocnější digitálního kalendáře
“Napiš si to v ruce, budeš si to líp pamatovat.” Ani nevím, kolikrát jsem to od svojí mamky slyšela… A měla pravdu! Pokud něco napíšeme vlastní rukou, je mnohem větší šance, že na to nezapomeneme. A přiznejme si, my s ADHD potřebujeme každý pamatovací boost, který můžeme dostat.
Další výhodou plánování bez našich digitálních pomocníčků je omezení možných rozptýlení. Videa s koťátky, TikTok, novinky v knihkupectví, otázka, kterou si musím hned teď vygooglit… to všechno odvádí naši pozornost. Se zápisníkem a propiskou (a ideálně telefonem někde z dosahu) se naše soustředění déle udrží tam, kde ho potřebujeme.
Credit: Pixabay
Rychle a limitovaně
Jak už jsem psala, čím rychlejší bude tvoje práce s bullet journalem, tím víc ho budeš používat. Protože představa, že teď potřebuju hodinu, abych si sestavila plánovač na další měsíc, může být někdy zahlcující. Pro rychlý setup můžeš použít bujo šablony, plánovací samolepky, nebo třeba jen minimalistický design.
Rychlost je taky mnohem větší záruka konzistence. Co tím myslím? Když budeš vědět, že ti plánování zabere 10 minut, spíš si vytvoříš plánovací rutinu. Protože používat bujo každý den je základem k tomu, aby ti tahle metoda doopravdy pomáhala.
Dalším klíčem k úspěšné práci s bujo je limitovanost. Nechceš se sice nechat omezovat škatulkami klasických diářů, ale nějaké hranice by sis nastavit měla. Protože pokud máš omezený prostor, omezí to i tvůj čas.
Například: když budeš mít ve svém denním to-do listu místo jen pro tři úkoly, naplánuješ si jen tři úkoly. A to je dobře. My si sice myslíme, že nám na úklid špajzu bude stačit půlhodina, ale nakonec se přistihneme, že už hodinu třídíme různé druhy cereálií. Tomu se říká časová slepota, tedy neschopnost odhadnout čas, který nám něco zabere, což je velmi častý symptom ADHD.
Bonus: vyčleň si v bujo stránku, kam si budeš zapisovat, jak dlouho ti co zabere. Bude pak pro tebe jednodušší plánovat si opakující se úkoly v budoucnu.
Credit: Ssumstudies
Začni s málem
Inspiruj se na sociálních sítích (já nejradši hledám inspiraci na Pinterestu a Instagramu) nebo na některém z blogů o bullet journalu. Nenech se ale inspirací převálcovat. Pokud ještě bujo neovládáš, začni se základy a pak teprve přidávej věci, které tě zaujmou. Postupem času zjistíš, co konkrétně pro tebe funguje a co ne. Třeba nakonec zjistíš, že mood trackery (sledovače nálady) prostě nejsou pro tebe. Ze začátku se raději věnuj více funkci než dekoracím.
To neznamená, že se první tři měsíce musíš vyhýbat zdobení svého bujo jako čert kříži. Jen se nenech převálcovat nadšením z výzdoby natolik, aby to odvedlo tvou pozornost od základní funkce bujo – zjednodušit ti plánování tvého času.
Credit: Tiny Ray of Sunshine
Pryč s perfekcionismem!
Zkoušet nebýt perfekcionista je pro některé z nás jako zkoušet nedýchat. Prostě to nejde. Ale u bullet journalu to nepůjde jinak, než se pokusit neřešit každý detail. Pokud si musíš vybrat mezi tím, jestli je něco funkční, nebo krásné, vyber si funkční. A jestli je to pro tebe příliš těžké, existuje i kompromis: samolepky speciálně pro bujo, které tvůj plánovač rychle ozdobí a neuberou nic na jeho funkčnosti.
A že ti plánování pořád nejde a ty se přistihneš, že ze svých třech denních úkolů uděláš jen jeden? Tak pro tebe speciálně mám vzkaz: TO JE V POŘÁDKU. Den není nafukovací a někdy nám to prostě zabere víc času, než jsme si myslely. Někdy nám není dobře, nečekaně nám zavolá babička, nebo si akutně potřebujeme ušít kostým na akci do druhého dne (to se mi nikdy nestalo, ehm ehm). Prostě: buď k sobě přívětivá.
Nemá smysl se trestat za nesplněné úkoly, ale rozhodně má smysl se odměnit za ty splněné. Nemusíš si hned pořizovat nový tablet, pokud umyješ nádobí, ale dopřej si třeba relaxační koupel, dobrou kávu nebo díl seriálu na Netflixu. Napiš si odměnu předem ke svému úkolu, aby tě motivovala v průběhu jeho plnění.
Credit: Nataliya Vaitkevich
Tracker ADHD symptomů
Na závěr mám pro tebe bonus – ADHD tracker (sledovač) symptomů. Na tenhle nápad jsem nedávno narazila (bohužel nemůžu dohledat zdroj, ale pokud ho najdu, doplním ho sem) a teprve s ním experimentuju. Připadá mi ale jako užitečný nástroj, hlavně pro ty z nás, kdo pravidelně navštěvují nějakého specialistu, který nám se zvládáním našeho ADHD pomáhá.
Jak to funguje? Prostě si vypiš do sloupečku dny v měsíci a do řádku symptomy, které u sebe často sleduješ (disociace, hyperaktivita, nepozornost, smyslová citlivost,…) a každý den si zaznačíš, jestli jsi některý ze symptomů ten den pociťovala. Někdy je fajn mít vizuální reprezentaci toho, co nás trápí a jak často. Je pak snazší zaměřit naši energii na práci s tím, co nás pálí nejvíc.
Osobně si myslím, že bujo je skvělý nástroj pro lidi s ADHD. Neomezuje nás tolik jako běžné diáře sestavené pro neurotypické lidi, ale zároveň nám dává konkrétní metody, jak nakládat s plánováním našeho času. Což je někdy, hlavně pro nás dospělé s ADHD, největší kámen úrazu. Pokud máš ale jiný systém plánování, který ti skvěle funguje, super! Poděl se o něj v komentářích. 👇
Brzy ti přinesu konkrétní tipy, jak pracovat s bullet journalem. Sleduj PurPur Blog na sockách, aby ti neunikly nové články na tohle téma.